INFORMATOR DLA RODZICÓW
JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA
Szanowni Państwo
W związku z sytuacją, w której dzisiaj przyszło nam się odnaleźć chcielibyśmy zaproponować Państwu, jak organizować naukę dziecka w domu, jak motywować dzieci do pracy i wspierać je, w tym trudnym dla wszystkich czasie. Naszym zamiarem jest choć odrobinę wesprzeć Was w tym niełatwym zadaniu. Poniżej przedstawiamy kilka myśli, które nasuwają nam się w związku z powyższym tematem.
Bardzo Was prosimy, abyście w pierwszej kolejności zadbali o siebie, bo jeżeli Wy będziecie przemęczeni i sfrustrowani, nie będziecie mieli zasobów, aby zadbać o Wasze dzieci, nie tylko o naukę, ale też o inne, ważniejsze nawet potrzeby. Zmęczony i sfrustrowany rodzic nie pomoże swojemu dziecku. Zadbajcie o pozytywną, wspierającą atmosferę w Waszych domach. Nauka jest ważna, ale nie najważniejsza. Aby dzieci mogły się efektywnie uczyć, muszą czuć się bezpiecznie. Za jakiś czas nasze dzieci nie będą pamiętały koronawirusa, ale zapamiętają emocje, jakich doświadczały w tym czasie.
Nasze propozycje dotyczące zorganizowania warunków do nauki w domu:
Szanowny Rodzicu:
- zapewnij dziecku codzienny dostęp do komputera oraz internetu. Jeśli nie masz takiej możliwości, zgłoś to dyrektorowi szkoły. Wspólnie z dyrektorem, wychowawcą i rodzicem zostanie wypracowane rozwiązanie korzystne dla obu stron,
- zapewnij w miarę możliwości dostęp do drukarki,
- zadbaj, aby dziecko miało w domu niezbędne przybory szkolne,
- jeśli nie ma w domu zestawów podręczników, ćwiczeń, itp. - proszę skontaktować się z wychowawcą dziecka i dalej postępować wg jego wskazówek.
- zadbaj o odpowiednią wysokość biurka i krzesła; powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, światło powinno padać od strony lewej lub z prawej w zależności od tego czy dziecko jest prawo czy leworęczne.
- zróbcie razem harmonogram na każdy dzień. Wyznacz stałe pory na naukę; najlepiej godziny przedpołudniowe, kiedy w domu jest spokój i cisza.
- nauka w domu powinna odbywać się stale w tym samym miejscu, gdzie bez problemu dziecko będzie mogło rozłożyć przybory do nauki, książki i zeszyty, inne potrzebne materiały.
- przed przystąpieniem do wykonywania zadania dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy i przygotować potrzebne pomoce i przybory (aby w czasie nauki nie odrywać się niepotrzebnie od niej, nie szukać wymówek , itp.).
- nie należy odrywać dziecka od nauki, ustalcie przerwy. Dzieci też nie mogą uczyć się ciągle. Najefektywniej nauka przebiega w cyklach 45 min, potem należy zrobić 5-10 min. przerwę.
- ważnym aspektem w rozwoju psychofizycznym jest aktywność fizyczna. W tym trudnym okresie należy umożliwić dziecku aktywność fizyczną w domu, np. ćwiczenia gimnastyczne wspólnie z domownikami, zaangażować dziecko do sprzątania.
- zadbajcie o zbilansowaną dietę i oczywiście świeże powietrze (wietrzcie pomieszczenia lub wychodźcie na dwór oczywiście pojedynczo, przestrzegając zasad bezpieczeństwa)
- pamiętajcie, że dziecko nie powinno się uczyć i odrabiać zadań domowych bezpośrednio po obfitym posiłku, zwłaszcza głównym tj. obiedzie, kolacji – ponieważ organizm nastawiony jest na trawienie, a nie na myślenie i wytężoną pracę umysłową.
- pamiętaj Drogi Rodzicu, że wieczór to czas na wspólne oglądanie filmów, gry planszowe, rozmowy, przygotowanie kolacji, a nie NAUKĘ!!!
Wiemy, jak trudno jest czasem nakłonić dzieci do nauki, dlatego pomyśleliśmy, że pomożemy Wam również zadbać o to, jak wspierać i motywować dziecko do nauki w domu.
A oto kilka wskazówek:
- Wspólnie znajdźcie powody do nauki.
- Po co się uczę?- Co mi da ta wiedza?
- Podzielcie materiał na części, nagradzajcie dziecko za wysiłek i zrealizowany plan dnia
- Możecie ustalić, że po skończonej pracy dziecko ma chwilę na zabawę i czas na swoje przyjemności lub coś innego co sprawiłoby przyjemność.
- Ustalcie plan dnia, a w nim czas na naukę, obowiązki, odpoczynek i zabawę.
- Spróbujcie uczyć się w ciekawy sposób.
- Wykorzystajcie do nauki zabawki.
- Jeżeli dziecko musi nauczyć się czegoś na pamięć spróbujcie to narysować – mózg będzie kojarzył słowo z obrazkiem. W ten sposób dziecko łatwiej przyswoi informacje.
- Używajcie kolorowych flamastrów/długopisów do zaznaczania ważnych rzeczy.
- Nie krytykujcie dzieci – wytłumaczcie.
- Chwalcie dziecko za wysiłek, który wkłada w to co robi, dodawajcie mu otuchy.
- Nie stawiajcie dziecku zbyt wysokich wymagań.
- Nie odrabiajcie zadań za dziecko.
- Nie porównujcie z innymi.
- AKCEPTUJCIE I KOCHAJCIE!
PAMIĘTAJCIE RÓWNIEŻ O BEZPIECZNYM KORZYSTANIU Z INTERNETU.
Mamy dla Was kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa:
- Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron. Jeśli Twoje dziecko sprawniej niż Ty porusza się po Sieci, nie zrażaj się – poproś, by było Twoim przewodnikiem po wirtualnym świecie.
- Ważne! Sprawdź z jakich portali korzysta Twoje dziecko i czy jest to zgodne z regulaminem, (np. od jakiego wieku można zakładać konta)
- Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.
- Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół, dorosłych i zawsze po uzyskaniu zgody rodziców.
- Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.
- Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci. Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł, gdyż nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne.
- Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do zwrócić do Ciebie lub innego dorosłego Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
- Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie. Telefon dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100
- Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dziecku o zasadach dobrego wychowania. Twoje dziecko powinno je poznać (nie wolno czytać nie swoich e-maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.)
- Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Popatrz jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Ustalcie zasady korzystania z Sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji. Uświadom dziecko, że żarty z użyciem mediów elektronicznych mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla ofiar jak i sprawców takich działań.
Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.
Dyrektor i nauczyciele