Opiekunowie szkolnego Ogrodu dla pszczół - na warsztatach w Miejskiej Pasiece Artystycznej i na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie
4 listopada grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach, które były jedną z nagród w wojewódzkim konkursie pn. „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”. W ramach tych zajęć odbyły się warsztaty pszczelarskie w Miejskiej Pasiece Artystycznej oraz zajęcia laboratoryjne na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie.
Warsztaty rozpoczęliśmy od spaceru po zielonych tarasach na dachu budynku Centrum Spotkania Kultur, gdzie znajduje się największa miejska pasieka w Polsce. Podczas spaceru wysłuchaliśmy opowieści o pszczołach, ich życiu w mieście, oraz ważnej roli jaką odgrywają w świecie przyrody. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach w multimedialnej Sali Pszczelarskiej, gdzie obejrzeliśmy niezwykłą prezentację o życiu i zwyczajach pszczelej rodziny oraz pracowaliśmy z produktami pszczelimi - każdy wykonał dla siebie świecę z wosku pszczelego. Na zakończenie tego miłego spotkania otrzymaliśmy piękne upominki.
Po warsztatach pszczelarskich udaliśmy się na krótki spacer po miasteczku akademickim. Na Placu Marii Curie-Skłodowskiej wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia – przy pomniku Patronki UMCS oraz na ławeczce Henryka Raabego, pierwszego rektora uniwersytetu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były zajęcia laboratoryjne na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS, gdzie uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. W laboratoriach uniwersyteckich samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe i oceniali walory smakowe produktów pszczelich. Przy użyciu binokularu mogli zajrzeć do wnętrza nawet najmniejszych kwiatów i poznać ich budowę. Wysłuchali ciekawych prezentacji o znaczeniu pszczół w przyrodzie i w życiu człowieka a także o tym jak ważne dla pszczół i ludzi są kwiaty.
Zajęcia te były dla naszych uczniów niezwykłą i bardzo wartościową lekcją przyrody. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Koordynator projektu
Patrycja Deruś