21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma ono dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków, a razem z nimi unikatowe dziedzictwo lingwistyczne i kulturowe. W Polsce zagrożone są między innymi kaszubski i łemkowski, a także język wilamowski.
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. Na szkolnym korytarzu pojawiły się kolorowe plakaty z informacjami o MDJO i ciekawostkami dotyczącymi historii języka polskiego. Chętni uczniowie mogli się zmierzyć z „łamańcami językowymi” albo podzielić się słowami, które według nich są najpiękniejsze w naszym języku, najtrudniejsze do wymówienia i najtrudniejsze do zapisania. Na lekcjach języka polskiego rozmawialiśmy o historii naszego języka ojczystego i o jego bogactwie. Długa przerwa została zaś przeznaczona na rebusy językowe. Cieszyły się one wielkim powodzeniem. Na wszystkich, którzy odważyli się podjąć wyzwanie, czekał słodki cukierek.
Dzień był spędzony pracowicie i miło. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że uczniowie naszej szkoły nie zapomną tego, czego się nauczyli 21 lutego i że każdego dnia będą dbać o swój język ojczysty i odkrywać jego tajemnice.