Kwiecień jest miesiącem szczególnym dla miłośników książek i czytania, ponieważ właśnie w tym miesiącu obchodzimy dwa największe święta książki. Pierwsze z nich to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, które przypada 2 kwietnia i drugie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia.
2 kwietnia to dzień urodzin autora baśni dla dzieci Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji w 1967 roku Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi ustanowiła tę datę Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Co roku gospodarzem obchodów tego święta jest inne państwo. W tym roku to Grecja jest gospodarzem. Polska była organizatorem tego dnia w 1979 roku.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest także okazją, by zwrócić uwagę dorosłych, szczególnie rodziców i wychowawców, na znaczenie codziennego czytania dla wszechstronnego rozwoju najmłodszych.
Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku w Odense. W wieku 14 lat wyjechał do Kopenhagi by zostać aktorem. Został przyjęty do Teatru Królewskiego. Po kilku latach zaczął uczęszczać do szkoły baletowej. Niedługo potem uległ namowom kolegów i zaczął pisać. Mimo początkowych niepowodzeń, w połowie lat trzydziestych XIX wieku jego utwory cieszyły się popularnością. Dużo podróżował po Europie, a zwiedzane miejsca opisywał w swoich dziełach. Tworzył do 1872 roku, kiedy to uległ poważnemu wypadkowi. Zmarł w sierpniu 1875 roku.
23 kwietnia to data urodzin bądź śmierci takich twórców literatury jak: William Shakespeare, Miguel de Cervantes oraz Vladimir Nabokov. W związku z tym w 1995 roku UNESCO ustaliło, że tego dnia obchodzony będzie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Polsce po raz pierwszy świętowano w 2007 roku.
Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.