Projekt „CIEKAWI SIEBIE – CIEKAWI ŚWIATA” w Szkole Podstawowej w Tuszowie zakończony!
Rok szkolny 2018/2019 był rokiem wielu wrażeń dla grupy 13 uczniów naszej szkoły z klas IV-VI biorących udział w projekcie realizowanym we współpracy z Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji w Lublinie w ramach programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Przez cały rok uczniowie brali udział w zajęciach realizowanych w 4 blokach tematycznych (w sumie 60 godzin), na terenie naszej szkoły (Minecraft Edu, Lego We Do, zajęcia z komunikacji), jak i w siedzibie uczelni.
Podczas tych zajęć mieli możliwość rozwijania swoich kompetencji interpersonalnych, twórczego myślenia, kreatywności, umiejętności programowania, współpracy w grupie, odkrywali swoje talenty.
W dniach 15-16. 04.2019 r. uczniowie udali się wraz ze szkolnym koordynatorem projektu na zajęcia, które przeprowadzono w auli oraz laboratoriach uczelni. Spotkali się tam na konferencji z Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych p. Moniką Lipińską. Następnie mogli zobaczyć pokaz pracy kamer termowizyjnych, skanera 3D a także efekty pracy drukarki 3D.
Drugiego dnia zajęć uczniowie pracowali w grupie przyrodniczej. Z ratownikami medycznymi uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przenoszenia rannych.
Dużą atrakcją była nagroda za wygrany konkurs – możliwość samodzielnego wykonania sztucznych ran. Rany wyglądały bardzo realistycznie a ich wykonanie sprawiło dzieciakom ogromną frajdę. Wszak niecodziennie można pokazać rówieśnikom oparzoną rękę, ucięty palec czy szkło od butelki wbite w przedramię…
Zajęcia z ekspertami miały ułatwić uczniom wykonanie dość trudnego zadania: wykonanie mini-projektów, które angażowałyby innych uczniów szkoły i pozwalały pokonać trudności, jakie uczniowie napotykają na co dzień.
Nasi uczniowie zauważyli, że podczas przerw w szkole uczniowie biegają po korytarzu lub po prostu się nudzą….
Odpowiedzią na ten fakt były mini-projekty pt.:
„Przerwa nie musi być nudna – co zamiast telefonu?” i „Kontrolowane wariacje przy muzyce – aktywne i bezpieczne spędzanie długiej przerwy w szkole”.
Trzeci mini-projekt ukazywał problem, że wielu uczniów nie wie jak się uczyć. Powstał więc projekt pt.: „Jak się uczyć? – ciekawe techniki zapamiętywania”.
Nasi uczniowie z dużym zapałem i twórczo podeszli do realizacji zadań. Każda z grup zaktywizowała kilkoro uczniów w szkole. Dzięki temu udało się stworzyć Kącik Relaksu, chętni spędzają długą przerwę tańcząc a uczniowie mają dużo radości ucząc młodszych.
Wszystkie grupy przygotowały prezentacje multimedialne z realizacji zadań.
Efektami swojej pracy mogli się pochwalić w dniu 29.05.2019 r. w szkole, podczas Szkolnego Dnia Odkrywców, a 4.06.2019 r. na uczelni przed grupą uczniów z innych szkół biorących udział w projekcie.
Było dużo emocji, trochę stresu…, ale wszystko się udało. Na koniec cała trzynastka zatańczyła układ do piosenki „Chocolate, choco, coco”, dzięki czemu wszyscy tanecznym krokiem udali się na poczęstunek.
Uczniowie mogli poczuć się jak uczestnicy prawdziwej konferencji naukowej, czego dowodem były indeksy potwierdzające zaliczenie wszystkich bloków tematycznych.
Mimo, że wszystkie zajęcia wymagały od uczniów dużego zaangażowania i sporo pracy, to trochę żal, że projekt już się skończył. Ale uczniowie zamierzają nadal kontynuować rozpoczęte zadania…
Galeria wkrótce...
koordynator projektu
Elżbieta Moryl