PROCEDURA ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUSZOWIE
I POSTĘPOWANIA PREWENCYJNEGO W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
KORONAWIRUSEM SARS-COV-2 WYWOŁUJĄCEGO CHOROBĘ COVID-19
- aktualizacja od 18 stycznia 2021r. -
1. Cel procedury
Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa.
2. Zakres procedury
Procedura niniejsza dotyczy wszystkich pracowników jednostki, rodziców oraz uczniów i odnosi się do organizacji pracy szkoły, sposobów i zasad związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.
3. Odpowiedzialność
1) Organ prowadzący odpowiedzialny jest za zapewnienie środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej oraz środków do dezynfekcji powierzchni.
2) Dyrektor odpowiedzialny za wdrożenie procedury, zapoznanie pracowników, rodziców i uczniów z procedurą i nadzór nad procedurą.
3) Pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie odpowiedzialni są za stosowanie niniejszej procedury.
4. Postanowienia ogólne
1) Do szkoły/placówki może przychodzić tylko:
a) uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,
b) uczeń/pracownik, który nie przebywa na kwarantannie,
c) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2) Uczeń może być przyprowadzany do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.
3) Rodzice posyłający dziecko do szkoły mają obowiązek na początku roku szkolnego wyrazić zgodę na pomiar temperatury u dziecka (załącznik nr 1).
4) Każdy rodzic/opiekun dziecka zobowiązany jest zapoznać się i stosować Procedury organizacji pracy szkoły i postępowania prewencyjnego w czasie zagrożenia epidemicznego koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Potwierdzenie zapoznania się z procedurą stanowi (załącznik nr 2).
5) Ogranicza się przebywanie w szkole rodziców i osób z zewnątrz do niezbędnego minimum.
6) Rodzice/opiekunowie bez objawów chorobowych odprowadzają dziecko pod drzwi wejściowe, nie wchodząc do szkoły. W wyjątkowej sytuacji rodzice dzieci oddziału przedszkolnego i klasy I mogą wejść do przestrzeni wspólnej szkoły (korytarz na parterze przy szafkach) zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
7) Rodzice odbierający dzieci z przedszkola/świetlicy zachowują obowiązkowo powyższe zasady.
8) Rodzice dzieci przedszkolnych przyprowadzają je i odbierają w godzinach zgodnie z deklaracją.
9) Rodzice odbierający dzieci z przedszkola/świetlicy nie wchodzą do sal lekcyjnych – oczekują na dziecko w wejściu.
10) Rodzice dzieci z klas II-VIII nie wchodzą na teren szkoły (oprócz odbierania ze świetlicy).
11) Każdy rodzic jest zobowiązany przekazać wychowawcy klasy aktualne dane kontaktowe, aby umożliwić szybką i skuteczną komunikację szkoły z rodzicem.
12) Zabronione jest przynoszenie niepotrzebnych rzeczy oraz zabieranie z placówki przedmiotów. Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi miedzy sobą.
13) Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci mają obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczek oraz dezynfekcji rąk, założenia rękawiczek jednorazowych wchodząc do budynku (placówka, nie zapewnia rękawiczek i maseczek).
14) Przy wejściu do obiektu rodzice i uczniowie dezynfekują ręce zgodnie z instrukcją. Szkoła zapewnia środki dezynfekujące.
15) Dziecko/uczeń po wejściu na teren szkoły przebiera się, a następnie bezzwłocznie idzie umyć ręce. Po tych czynnościach przechodzi pod salę lekcyjną, gdzie będą odbywać się zajęcia.
16) Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazać na infekcje dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę czy kaszel, mierzona będzie temperatura dziecka i uczeń przejawiający objawy chorobowe zostanie umieszczonyw Izolatce w odległości min. 2 m od innych osób. Rodzice zostaną niezwłocznie poinformowani o takiej sytuacji i konieczności odebrania ucznia ze szkoły własnym środkiem transportu.
17) Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do natychmiastowego odebrania dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Personel placówki będzie komunikował się z rodzicami/opiekunami dziecka/ucznia telefonicznie (konieczne aktualne numery telefonów do rodziców).
18) Rodzice/opiekunowie, których dzieci przebywały na terenie szkoły zobowiązują się do natychmiastowego poinformowania placówki o ewentualnym pozytywnym wyniku testu na koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 stwierdzonego u dziecka, rodzica/opiekuna dziecka.
5. Higiena i dezynfekcja
1) Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły/placówki zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
2) Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa.
3) Istnieje obowiązek noszenia maseczek (zakrywania ust i nosa) w przestrzeniach ogólnodostępnych (korytarze, klatka schodowa) oraz na zajęciach świetlicowych.
4) Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
5) Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr.
6) Nauczycielom oraz pracownikom szkoły mającym kontakt z uczniami zapewniono dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne na usta i nos, przyłbice, rękawice jednorazowe).
7) Przed wejściem do budynku szkoły/placówki obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściu.
8) Przy wejściu do budynku szkoły umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk.
9) Przy wejściu do szkoły umieszczono numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
10) W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
11) Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.
12) Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub w karcie charakterystyki środka dezynfekującego. Przestrzegany jest czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
13) W przypadku korzystania przez uczniów lub pracowników szkoły/placówki z rękawic jednorazowych, maseczek jednorazowych należy zapewnić pojemnik lub miejsce do ich wyrzucania zgodnie z wytycznymi GIS.
14) Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
6. Organizacja pracy szkoły.
1) Zapewnia się taką organizację pracy szkoły, która ograniczy gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny: rozpoczynania zajęć, przyjmowania grup do placówki, przerw lub zajęć na boisku) oraz uniemożliwia częstą zmianę pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
2) Zajęcia szkolne odbywają się zgodnie z przyjętym planem lekcji.
3) Podczas lekcji uczniowie przebywają w miarę możliwości w wyznaczonej i stałej sali zgodnie z zatwierdzonym planem lekcji.
4) W klasach I-III przerwy organizuje nauczyciel adekwatnie do potrzeb uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Uczniowie klas I-III nie wychodzą na przerwy, kiedy przebywają na nich uczniowie klas starszych.
5) Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.
6) Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
7) Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.
8) Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe w wyznaczonej sali dydaktycznej.
9) Do regulaminu korzystania ze świetlicy wprowadzono zapisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii.
10) Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę, szczególnie przed przyjęciem wychowanków.
11) Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe wyposażono w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
12) Korzystanie z biblioteki szkolnej możliwe jest w godzinach pracy biblioteki na podstawie odrębnych zasad uwzględniających dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.
13) Stoliki szkolne są dezynfekowane w czasie długiej przerwy obiadowej oraz po każdym dniu zajęć.
14) Sale, gdzie odbywają się zajęcia są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
15) Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
16) Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły z zachowaniem dystansu społecznego i zmianowości grup.
17) W czasie zajęć wychowania fizycznego i sportowych należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
18) Zabronione jest organizowanie wyjść i wycieczek poza teren szkoły w czasie epidemii.
7. Przygotowanie i wydawanie posiłków.
1) Przy organizacji żywienia w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, zachowana odpowiednią odległość wynoszącą 1,5m.
2) Pracownicy maja zapewnione środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
3) Na stanowiskach pracy utrzymywana jest wysoka higiena.
4) Korzystanie z posiłków odbywa się w stołówce szkolnej.
5) Posiłki wydawane są zmianowo i w miarę możliwości spożywane przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy.
6) Po każdej grupie następuje czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
7) Wielorazowe naczynia i sztućce po każdym użyciu zostają umyte w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzone.
8) Dodatki, tj. serwetniki, sztućce usunięto z obszaru sali jadalnej i wydawane sa bezpośrednio przez obsługę.
8. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
1) Do pracy mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2) W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej pracownik nie powinien przychodzić do pracy. Jego obowiązkiem jest pozostanie w domu i skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00.
3) Jeżeli wynik testu na koronawirusa będzie pozytywny należy natychmiast poinformować pracodawcę.
4) Pracownicy mają obowiązek poinformowania dyrektora o każdym możliwym kontakcie z osobą zakażoną lub przebywającą na kwarantannie.
5) W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Pracownik kontaktuje się z lekarzem pierwszego kontaktu. Karetkę pogotowia wzywamy w przypadku wystąpienia duszności.
6) Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
7) Wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący pomieszczenie, w którym będzie możliwa izolacja osoby w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki, w której przebywał pracownik będzie gruntownie, zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odzież ochronną.
8) Należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
9) Na tablicy przy wejściu do placówki umieszczono potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
10) W przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika, należy sporządzić listę osób przebywających w tym samym czasie, w części lub częściach placówki. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wytycznych GIS dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl
11) Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
12) Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest zapoznać się z treścią procedury i ją stosować co potwierdza podpisem na Załączniku nr 3.
9. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia
1) W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u ucznia przebywającego w szkole umieszcza się ucznia w Izolatce i sprawdza się temperaturę. W Izolatce dziecko przebywa pod opieką odpowiednio zabezpieczonego personelu. Placówka niezwłocznie kontaktuje się z rodzicami.
2) Jeżeli występują duszności u ucznia wyzywamy karetkę pogotowia oraz kontaktujemy się z rodzicami.
3) Jeżeli u ucznia wystąpią objawy chorobowe rodzic jest zobowiązany do pilnego kontaktu z lekarzem rodzinnym. W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie Tel. (81) 4787147, (81)4787113, (81)4787114 w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00
4) Jeżeli wynik testu na koronawirusa ucznia będzie pozytywny rodzic natychmiast musi poinformować dyrektora placówki/opiekuna grupy. Dyrektor/pracownik placówki kontaktuje się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 ) w godz. 7:30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego Tel. 607 244 860 i stosuje się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
5) Izolatkę wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący. Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki, w której przebywał uczeń będzie gruntownie zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odpowiednią odzież ochronną.
6) Należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114) w godz. 7:30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
7) W przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia, należy sporządzić i monitorować listę osób przebywających w tym samym czasie, w placówce. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wydanych instrukcji i poleceń PSSE.
8) Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.